Eski Erkek Arkadaşı Geri Kazanmanın 6 Adımı

Eski sevgilinizin tekrar size dönmesini mi istiyorsunuz? Bu yazımda eski erkek arkadaşınızı yeniden elde etmenin 6 adımından bahsediyorum. Umarım işinize yarar.

1. Sevgilinizle iletişime girmeden önce kendinize şu 2 soruyu sorun.

İlk soru, ona karşı hala sıcak duygular mı besliyorsunuz, yoksa yalnızlıktan mı sıkıldınız? Eğer duygularınızdan emin değilseniz onu aramayın. İkinci soru, onunla olan ilişkiniz gerçekten sağlıklı mıydı? Yaşadığınız olumsuzluklar, kavgalar, onun nasıl sinirli bir insan olduğu gibi eskiden yaşadıklarınızı şöyle bir aklınızdan geçirin. Tekrar onu kazanmaya çalışacağınız kadar değerli bir insan mı?

2. Eğer iki soruya da cevabınız “Evet” ise, ona tekrar ulaşmak için önerilere başlayabiliriz.

Eski sevgilinizin nabzını ölçmekle işe başlayın. Örneğin; “Facebook’ta seni görmek ne güzel!, Nasılsın?” Onun cevabı, size karşı düşüncelerini belli edecektir. Eğer cevap ters ve kısaysa, bu iyiye işaret değildir. Gülücük işaretleri ile veya sempatik kelimelerle yazılmışsa size yeşil ışık yakmış demektir. Unutmayın öncelikle normal bir arkadaş gibi ona yaklaşın.

3. Ona kritik sorular sormadan önce, sevgilisi olup olmadığını anlamaya çalışın.

Eğer ilişki statüsünü belirtmemişse, Facebook profilindeki fotoğraflarını karıştırmakla işe başlayın. Bu fotoğraflar sevgilisi olup olmadığı konusunda size ipucu verecektir. Eğer fotoğrafların çoğunda aynı kız varsa bu kişi onun sevgilisi olabilir. Ama daha emin olmak için ortak arkadaşlarınızı ve daha sonra da onun ağzını yoklayın.

4. İyi bir cevap çok mu uzak? O zaman kısa bir soru ile kahve içmeye davet edin.

Bu nötr bir istektir. Çünkü ondan romantik bir beklentiniz yok. Sadece kahve içmeye davet ediyorsunuz. Daha önce gittiğiniz bir restoran ya da kafede buluşmanız eski anıların tekrar canlanmasını sağlayacaktır.

5. Randevunuz boyunca geçmişte yaşadığınız eğlenceli, heyecanlı, romantik zamanları konuşun.

Bu durum duyguların yeniden ateşlenmesini sağlayacaktır. Sonra bir fırsatının bulup fiziksel bir dokunuşta bulunun. Mesela yanlışlıkla diziniz dizine değsin ya da eliniz eline.. Onun durumunu gözlemleyin; kendini geri mi çekiyor, yoksa rahat mı?

6. Son olarak durumun gidişatına bakarak aranızın neden bozulduğu ile ilgili bir konu açın.

Problemlerinizi orada çözebilirseniz kaldığınız yerden başlama ihtimaliniz yüksektir. Çok fazla da üzerine gidip onu sıkıştırmayın ki yeniden başlamadan bitmesin.

36 Comments

 1. Rezzan

  9 Ağustos 2014 at 23:02

  Merhaba,

  Öncelikle bu konuda böylesine güzel bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim.

  Geçen sene 3 yıl ilişki yaşadığım erkek arkadaşım benden ayrıldı. Sebep olarak artık bu ilişkinin monotonlaşmasını gösterdi ve beni eskiden olduğu kadar sevmediğini söyledi.

  Ayrılık sonrasında çok zor bir süreç geçirdim. Hayatımda başka insanlar oldu ama ben hiç birini eski erkek arkadaşımı sevdiğim kadar sevemedim. Onu o kadar çok istiyordum ki, anlatamam.

  Sonunda onu yeniden elde etmeye karar verdim. Ancak onu elde etmek için onu şaşırtacak sıradışı bir strateji izlemeliydim. Bunun için ne yapmalıyım diye internette araştırma yapmaya başladım.

  Araştırmalarım sonucu kadın forumlarında oldukça fazla kişi tarafından tavsiye edilen “Eski Erkek Arkadaşı Geri Kazanma Formülü” adlı e-kitabı satın aldım. Yaklaşık 50-60 sayfalık bir e-kitap.

  Benim gibi durumu umutsuz görünen biri için tam bir çözüm oldu diyebilirim. Kitapta anlatılan stratejiler gerçekten çok ilginç ve direkt olarak sonuç odaklı. Birçok yerde okuduğumun aksine buradaki stratejiler sizi değiştirmeye değil, eski erkek arkadaşınızın size karşı olan görüşünü değiştirmeye dayalı.

  Netice olarak yaklaşık 2-3 hafta içinde eski erkek arkadaşımın dikkatini çekmeye başardım. Şimdi deliler gibi benimle yeniden birlikte olmak istiyor. Ben ise bunun tatlı tatlı keyfini sürüyorum. Ama fazla naz yapmak niyetinde de değilim tabii :)

  Benim gibi eski erkek arkadaşını yeniden elde etmek isteyenler varsa bu kitabı bir denesin derim. Kitabın linkini aşağıda paylaşıyorum.

  Link: http://www.eski-erkek-arkadasi-geri-kazanma-formulu.com

  Bol şanslar…

  • Serpil

   11 Ağustos 2014 at 16:51

   Rezzan hanım merhaba,

   Dediklerinize kesinlikle katılıyorum. Ben geçen sene Eski Erkek Arkadaşı Geri Kazanma Formülü adlı e-kitabı satın aldım. Açıksa e-kitabı satın aldığımda oldukça umutsuz bir durumdayım. Çünkü eski erkek arkadaşım değil benimle yeniden birlikte olmak, benden nefret eder haldeydi. Neyseki bu e-kitaptan öğrendiklerim sayesinde 3-4 hafta içinde onu yeniden elde etmeyi başardım. Üstelik bunun için kendimi değiştirmek zorunda kalmadım. Yaptıklarım sadece eski erkek arkadaşımın bana karşı olan bilinç altını değiştirmekti.

   Emeği geçenlere buradan tekrar teşekkürlerimi göndermek isterim.

 2. Sevcan

  10 Ağustos 2014 at 00:15

  Eski sevgilimi ne olursa olsun geri istiyorum. Onu çok seviyorum. Her karşılaştığım erkeği onunla kıyaslıyorum, herkeste ondan bişeyler arıyorum ve mutsuz oluyorum. İçim yanıyor resmen. Lütfen bana yardım edin. Sizce ne yapmalıyım?

  • Beren

   11 Ağustos 2014 at 11:17

   Eski sevgilinizi geri kazanmak için ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir ilişki terapistinden profesyonel destek alabilirsiniz.

 3. Dilara

  11 Ağustos 2014 at 11:46

  Lisedeyken aynı okulda okuduğumuz için ben sevdiğim çocuğu tam 3 yıl reddettim. Onu sevmeme rağmen öğretmenler duyar ve gözlerinden düşerim diye onun ettiği hiçbir çıkma teklifine evet diyemedim. Şuan üniversiteye gidiyorum ve öğle aralarında ne zaman bir kızla erkeği yan yana görsem içim yanıyor, kendi aptallığıma doymayayım diyorum.

  Onu çok istiyorum ama bana nasıl geri döner bimiyorum. Onunla 2 yıldır hiç görüşmemiştim ama bi yerde onu gördüm ve mesajlaşmaya başladık. Aptalca olduğunu biliyorum ama onu sevdiğimi bile söyledim cevap alamadım. Sonra ona beni hala sevip sevmediğini sordum, o da başkası var dedi. Arkadaşları ise hayatında kimse olmadığını söylüyor.

  Sizce neden bana yalan söylüyor? Çok pişmanım, onu nasıl geri kazanırım? Lütfen yardım edin.

 4. Sanem

  11 Ağustos 2014 at 12:47

  Eski sevgiliyi geri kazanmak için onun üzerine fazla düşmemek lazım. Eğer onu istediğinizi fazlasıyla belli ederseniz bu ters tepecektir. Kaçan kovalanır misali…

 5. Rüzgar

  11 Ağustos 2014 at 13:11

  Eski sevgilinizi geri kazanmak için ilk arayan siz olmayın, sakın ona yalvarmayın. Sizi elinin altında görmesin. Kendinizi gösterin ama onu görmemezlikten gelin (örneğin; aynı mekanlarda tesadüfen karşılaşabilirsiniz). Dış görünüşünüze çok dikkat edin. Hemen onu kıskandırmak için yeni erkek arkadaş edindiğiniz görüntüsünü de sergilemeyin, bu da ters teper. Kız arkadaşlarınızla gayet mutlu bir tablo çizin. Bunlar benim tavsiyelerim. İnşallah işe yarar.

 6. Büşra

  11 Ağustos 2014 at 16:55

  Eski sevgilim tam bir pislikti. Beni aldattı. Tıpkı Acun gibi, eskiden fakirdi. 6 yıldır beraberdik. Sonra işleri düzeltti ve ilk işi beni terketmek oldu.

  Kahretsin yine de onu seviyorum. Onu geri kazanmak istiyorum…

 7. Zeliha

  11 Ağustos 2014 at 21:31

  Arkadaşlar, bende çok istiyorum eski sevgilimin bana geri dönmesini. İnanın çok acı çekiyorum. Aynı şehirdeyiz ve 6 ay oldu ayrılalı. Öğrendiğime göre hayatında başka kız varmış artık. Kız daha 17 yaşında, kendi de 21 yaşında. Geçenlerde mesajlar attı, beni iş yerine davet eti. Ben soğuk davrandım ama ısrar edince gittim. Fazla konuşmadım. O da neden konuşmadığımı sordu, bana çok yakın davrandı. Ama sonra 2 gündür mesaj atmıyor. Ne yapmam gerek dönmesi için? Lütfen yardım edin unutamıyorum onu.

  • Merve

   11 Ağustos 2014 at 21:50

   Merhaba Zeliha. Ne yapman gerektiği zaten bu yazıda anlatılmış. Daha detaylı bir yardım arıyorsan ya yukarıda bahsedilen Eski Erkek Arkadaşı Geri Kazanma Formülü adlı e-kitabı satın almalısın ya da bir ilişki terapstine gidip profesyonel destek almalısın. Allah kolaylık versin canım.

  • Firuzan

   12 Ağustos 2014 at 12:05

   Merve’ye aynen katılıyorum Zeliha’cım. Biz hanımlar ne yazık ki sevdiğimiz adama karşı aklımızı kullanıp doğru stratejilerle değil, kalbimizin sesiyle yaklaşıyoruz ve ne yazık ki kaybediyoruz. Ama erkekler öyle değil canım. O yüzden sen de doğru stratejiler kullanmalısın. Bunun için Merve’nin de dediği gibi ya Eski Erkek Arkadaşı Geri Kazanma Formülü adlı ekitabı al ve oradaki stratejileri uygula ya da bir ilişki koçundan destek iste. Ama bildiğim kadarı ile ilişki koçlarının seansları çok pahalı oluyor.

 8. Arzu

  13 Ağustos 2014 at 12:11

  Selam kızlar. Sevgilimden ayrılalı 3 ay kadar oluyor. O beni değil, ben onu terkettim. İlk zamanlar yapılması gereken en doğru şeyi yaptığımı düşünüyordum ama şimdi çok pişmanım. Onu sevdiğimi bildiği için artık beni fazla umursamaz bir tavır takınmaya başlamıştı. 3-4 senelik bir ilişkimiz vardı ve ailesi, akrabaları, arkadaşları ilişkimizi biliyordu. Ailesi ile aram oldukça iyi, hala arayıp sorarlar.

  Ayrıldığımızda herkes araya girip bizi tekrar birleştirmeye çalıştı ama o yanaşmadı. “Beni bırakıp giden o, tekrar beraber olmak istiyorsa gelsin benden özür dilesin” diyormuş. Ben bu zaman zarfında hiç aramadım, tabi o da aramadı. İkimizde oldukça inatçı ve gururluyuzdur.

  Sanırım o da üzülüyor ve birleşmek istiyor. Geçen gün “seni özlüyorum” diye mesaj atmış ama sabahına “sarhoştum, mesajımı kaale almasın” demiş. Ben mesajına cevap vermedim diye mi, yoksa gerçekten sarhoş olduğu için mi öyle dedi bilmiyorum. Aslında öyle sarhoş olasıya kadar çok içer biri de değildir.

  Neyse, kafanızı çok şişirmeyeyim. Onu çok özledim ve yeniden birlikte olmak istiyorum. Fakat gururumu da ayaklar altına almak da istemiyorum. Sizce kendi gururumu incitmeden onu tekrar nasıl kazanırım?

  Teşekkürler…

  • Merve

   13 Ağustos 2014 at 12:53

   Merhaba Derya. Bence ne kadar üzülsen de eski sevgilini aramamanı tavsiye ederim. Sevgilin hiç değilse “benden neden ayrıldın?” diye sormak için olsun seni aramalıydı. Neden ayrılığı hemen kabullendi? Durumdan ne çıkardı?

   Aranızda iletişim sorunu var bence. Eğer sevgilinle hemen barışırsan, o senin neden gittiğini ve neden geldiğini anlamayacaktır. Böylece ondan ayrılmaktaki amacına ulaşamazsın ne yazık ki…

   Çaktırmadan kendini ona göster. Mesela seni görebileceği yerler git. İlk adımı ondan bekle. Zaten amacın onun seni umursaması ve farkına varması değil miydi?

 9. Derya

  13 Ağustos 2014 at 13:24

  Peri masalı yaşıyorduk sanki… Ayrılık aklımızın ucundan bile ayrılık geçmezdi. Hep yanımda olur sanırdım, aramızdaki o herkesin kıskandığı sevgi bizi korur derdim. Zaman zaman küçük kavgalarımız, sorunlarımız olurdu elbette ama bu güzel büyüyü bozacak kadar mıydı? Asla!

  Birgün buluştuk yine, benimle konuşacakları varmış. Konuşmaya beni mutlu edebilecek erkeğin kendisi olmadığını söyleyerek başladı. Sanki bunun kararını ben veremiyormuşum gibi kendisi yerime verdi bu kararı. Kafası çok karışıkmış, “bir süre görüşmeyeceğiz, konuşmayacağız” diyor. Üstelik bu “bir süre” oldukça uzun bir sure olabilirmiş. Elimden ne geldiyse yaptım, iyi–kötü söylenebilecek herşeyi söyledim ama Nuh dedi, peygamber demedi.

  Sonra benim telefonlardaki ısrarım neticesinde bir daha buluştuk. Ben deliler gibi ağladım, o da ağladı. “Böyle olması lazım” deyip duruyor. Uzun bir süre, çok uzun bir süreden bahsediyor. Neden ayılmak istediği ile ilgili hiçbir şey söylemiyor. Sadece ve sadece beni mutlu edebilecek kişinin kendisi olmadığını söylüyor. Bilmiyorum, sanki susarsam kendimi özletirsem, hayatından tamamen çıktığımı idrak ettiğinde belki de pişman olur ve geri dönmek ister diyorum kendi kendime.

  İlişkimizdeki herşey o kadar güzeldi, o kadar iyi gidiyordu ki, anlatamam. Çok büyük hata yaptı. Umarım hatasını anlar ve bana geri döner. Çünkü biz, “biz” olmalıydık, “biz” olmalıyız. Onsuz dünya nasıl olur bilmiyorum. Çevremdeki herkes, “onsuzda hayata devam ettiğini görünce tekrar gelecektir, seni özleyecektir” diyor. “Bu defada sen onu isteme, gururlu ol” diyorlar. Bilmiyorum, benim için mükemmel olan ilişkimi sırf gurur yüzünden tamamen öldürmek istemem açıkçası.

  Kafam o kadar karışık ki, neden bunları yazdığımı da bilmiyorum. Biri sihirli değneğiyle dokunup herşeyi düzeltsin diye bekliyorum herhalde. Kendimi bir filmin içinde hissediyorum. Filmde kendini yakıştırdığın kız ve erkek olur ya, başka hayatlardan kopup birbirini bulurlar ve herkesin imrendiği mükemmel bir ilişki yaşarlar. Sonra birgün biter bu aşk biri birlerini deli gibi sevdikleri halde. Sonra ya barışırlar ya da kaybedenler kulübündeki gibi mutsuz sonla biter film. Keşke bizim hikayemizde mutlu sonla bitse diye düşünüyorum hep.

  Canım çok yanıyor onsuz. Hem çok özledim, hem deli gibi seviyorum, hem de kızıyorum ona. Biliyorum ki, o da beni seviyor ama bir kere ayrıldık ve gitti işte. Artık ne yapıp ne ettiysem, uzunca bir süre birbirimizi görmeyip konuşamayacağımızdan ve gelecek için bana asla bir umut vermediğinden bahsediyor.

  Pişman olacak mı acaba? Keşke zamanı hızlandırıp bu susma orucumun sonucunu görebilsem ya da keşke zamanı durdursam da onsuz tek bir saniyem bile geçmese. Artık yaşayan bir bölü gibiyim.

  Sizce ne yapmalıyım tekrar hayata dönmek?

  • Selcan

   13 Ağustos 2014 at 13:38

   Mesajını görünce hemen cevaplamak istedim. Durumuna çok üzüldüm canım. Şenay adlı bir arkadaşım da seninkine benzer bir olay yaşamıştı. Uzun süre birlikte olduğu bir erkek arkadaşı vardı. Sonra erkek arkadaşı ayrılmak istediğini söylemiş. Arkadaşım sinir krizleri geçirdi resmen. Sözde ortada bir sebep yokken ayrıldılar.

   Aradan birkaç yıl geçtikten sonra karşılaşmışlar ve biraz ayak üstü sohbet etmişler. Erkek arkadaşı, Şenay’dan ayrıldığı için çok pişman olduğunu söylemiş. Şenay, “benden neden ayrıldın o zaman?” diye sorduğunda, erkek arkadaşı da “bir kızla ilişkiye girdik ve ben o kızın bekaretini aldım” demiş.

   Senin anlayacağın bekaretini aldığı o kızı yüzüstü bırakmamak için mecburen Şenay’dan ayrılmış ve o kızla evlenmiş. Ama hala Şenay’ı sevdiğini söylemiş. Çok adi bir durum!

   Demem o ki, erkek arkadaşının hayatında başka biri olabilir ya da ailesiyle ilgili bir problem yaşıyor olabilir. Lütfen bu ihtimalleri de göz önünde bulundur ve kendini bu duruma alıştır.

   Herşey gönlünce olsun canım.

 10. Aysun

  13 Ağustos 2014 at 14:23

  Burada yazılanları görünce bende kendi hikayemi yazmak istedim. 1 senedir birlikte olduğum erkek arkadaşımdan ayrıldım. Taban tabana zıt düşüncelere sahip 2 insandık. Ben ona göre asi çok bir kızdım, o da bana göre çok baskıcı bir erkekti. Kaç kez tartıştık, kaç kez ayrıldık, kaç kez barıştık hatırlamıyorum ama sanırım 1000’den fazladır. Yine de birbirimizi gördüğümüzde karşı koyamaz barışırdık hemen. Çünkü aramızda tutku ve aşk vardı. Birbirimizi deli gibi seviyorduk ama saygımız yoktu. Ne onun bana saygısı vardı, ne de benim ona.

  Yine tartıştığımız bir gün ben ondan özür dilemek için okuduğu şehre gidip sürpriz yapacaktım. O gün onunla ortak bir kız arkadaşımız ve onun arkadaşlarıyla buluşup ilişkimizi onlara anlattığını öğrendim. Bu duruma çok kızdım. İlişkimizde yaşadıklarımızı ona-buna anlatıp milletin ağzına sakız ettiği için ağzıma geleni söyledim. O da bana çok sinirlendi ve benden ayrıldı.

  Sonra yüzyüze görüştük. Bana, “Seni seviyorum ama ama bu sefer gururumu kırdın, bir erkeğe edilmeyecek laflar ettin. Daha çocuksun.” dedi. Sonra bana 2 sene verdi ve “2 sene sonra buluşacağız, sen de o süre içinde büyü.” dedi. Ben ise hata yaptığımın farkına varıp onun bu söylediklerine hiçbir cevap veremedim. Tabii şimdi o 2 sene içinde o ne yapacak acaba diye içim içimi yiyor.

  Ben şunu anladım, bir ilişki de her ne yaşanırsa yaşansın asla kimse kimseye saygısızlık etmemeli ve kötü konuşmamalıdır.

 11. Esin

  13 Ağustos 2014 at 15:43

  Burada yazılanları görünce bende anlatıyım dedim. Derya’nın hikayesine benzer bir hikaye de bende var. Erkek arkadaşımla aynı iş yerinde çalışıyorduk. Ben onu sevmiyordum ilk zamanlar. Ona karşı çok hatalar yaptım ama o her seferinde beni affetti ve sevmemi bekledi. Beni çok sevdiğini görebiliyordum.

  Sonra bende ona öyle bir aşık oldum ki sormayın gitsin. Aramızda kötü hiçbir şey yoktu, birbirimize çok bağlıydık. Ailesi ile tanıştım, arkadaşları ile tanıştım, sonra akrabaları falan derken iş gitgide ciddi boyuta gitmeye başladı. Kendisi ve bütün çevresi bana çok saygılı davranıyordu.

  Herşey mükemmel gidiyor derken, durduk yere onun hal ve hareketleri, davranışları değişmeye başladı. Gitgide benden uzaklaşıyordu. Sonra birgün benimle önemli birşey konuşmak için buluşmak istediğini söyledi. Buluştuk. Bana artık beraber olamayacağımızı, ayrılmamız gerektiğini söyledi. Sebebini sorduğumda ise, makul bir sebep gösteremiyordu. Ben ağladım, yalvardım, “birbirimize yazık etmeyelim” dedim. Sonra beraberliğimizi sürdürmeye karar verdik.

  Şimdi aradan 3 ay geçti. Ama ilişkimiz bu son 3 ayda sürekli kötüye gitti. Özellikle son zamanlardaki beni umursamaz tavırları beni çileden çıkarmaya başladı. Neden böyle oluyor, anlamadım gitti. Acaba hayatında başka biri mi var?

 12. Candan

  13 Ağustos 2014 at 16:01

  Benimde mutlu süren bir ilişkim vardı. 1 hafta önce ayrıldık. Facebook’tan erkek arkadaşımın bir arkadaşını ekledim, bizi tekrar bir araya getirmeye yardımcı olsun diye. Erkek arkadaşım bunu öğrendiğinde beni aradı, “en nefret ettiğim şeyi yaptın, benden artık tamamen uzak dur” dedi.

  Şuan kafam o kadar karışık. Facebook profilimde birgün onu istemediğimi belirten şeyler yazıyorum, birgün hala çok sevdiğimi belirten şeyler yazıyorum. Geçen gün mesaj atıp ve her zaman gittiğimiz kafeye çağırdım. Benimle buluşmak istemediğini söyledi. Ben biraz ısrarcı oldum, o da benden artık nefret ettiğini, ilişkimizin tamamen bittiğini söyledi.

  Facebook’tan da tamamen engellemiş beni. Bir arkadaşının Facebook profili üzerinden bakıyorum acaba bir sevgilisi falan mı var diye, hep isyancı şeyler paylaşıyor. Onu deli gibi sevdiğimi biliyor tabi. Sizce ben bu durumda ne yapabilirim? Lütfen birisi fikir versin. Onu nasıl geri döndürebilirim?

  Cevap vermeniz umuduyla yazıyorum :(

  • Lokum Abla

   13 Ağustos 2014 at 16:09

   Merhaba Candan,

   Durumuna çok üzüldüm ama çok yanlış bir yoldasın. Erkekler onlara sakız gibi yapışan kızlardan hiç hoşlanmazlar. Ona imkansız görünen kızlara doğru yelken açarlar. Sen anladığım kadarıyla kendini hiç ağırdan satmıyorsun. Hemen telefonundan numarasını sil ve lütfen bir daha arama. Bir yerde görecek olursan sakın yüz verme. “Madem beni istemiyorsun, bu dünyanın sonu değil” gibi davran ve sonucu bekle tatlım.

   • Candan

    13 Ağustos 2014 at 16:15

    Merhaba Lokum abla. Cevap vereceğini, hele ki bu kadar kısa sürede cevap vereceğini hiç düşünmemiştim. Öncelikle çok teşekkür ederim. Dediklerini aynen uygulayacağım. Onu bir daha ne arayacağım, ne de bir yerde görsem yüz vereceğim. Görsün bakalım o domuz, el mi yaman bey mi yaman…

    Gelişmeleri buradan yazarım Lokum abla.

 13. Pınar

  13 Ağustos 2014 at 17:03

  Merhaba. Benim de ilişkim 3 hafta önce bitti. Herşey çok güzeldi, herkes bize özeniyordu ve birbirimizi çok seviyorduk. Ayrılacağı gün beni çok sevdiğini ve bana birşey olursa yaşayamayacağını söyledi. Sonra üniversiteyi kazanması için ailesinin çok baskı yaptığını anlattı ve sınavlara hazırlanmak için bana bir süre görüşmeyelim dedi.

  Üniversite sınavını kazanmayı çok istiyordu. Bunun için bütün gün ders çalışıyordu zaten. Bende kendisine dersleri ve benim aramda bir denge sağladığı sürece bir sorun olmayacağını söyledim. Sonra evlerimize dağıldık. Aradan 3-4 saat geçti ve bana bir mesaj geldi. Mesajda, “sen aklımda olduğun sürece ders çalışamıyorum, olmuyor” yazıyordu.

  Bu mesajla tam 2 senelik ilişkimizi bitirdi. Defalarca aradım, mesaj attım karşıma çıkıp beni sevmediğini söylesin diye. Onu da yapmıyor. “Karşına çıkıp seninle konuşursam, tekrar bana umut bağlarsın ama ben artık seni istemiyorum” diyor. Ama ben hala onun beni sevdiğini biliyorum.

  Lütfen yardım edin. Ne yapmam gerekiyor? Benim kalbimin kapıları sadece ona açık.

  • Lokum Abla

   13 Ağustos 2014 at 18:17

   Merhaba Pınar,

   Belli ki erkek arkadaşının üzerinde bir baskı var. O üniversiteyi kazanabilmek için sürekli ders çalışıyor. Eminim ailesi de, “seni dersten soğutacak herşeye ara ver” diye baskı yapıyordur. Kolay bir süreç değil bu. Kişi bunalımdayken sinirini en yakınındaki, en sevdiği insandan çıkarabilir. Tabi erkek arkadaşının hayatında biri yoksa, büyük ihtimalle senden ayrılma nedeni gerçekten üniversite baskısıdır. Peki sen üniversiteye hazırlanmıyor musun?

   • Pınar

    13 Ağustos 2014 at 18:24

    Evet, bende üniversiteye hazırlanıyorum, derslerim de gayet iyi. Hayatında biri olacak kişiliğe sahip birisi değildir. Sadece bana uygun dille anlatabilirdi, böyle olmayabilirdi. Insanın çok zoruna gidiyor. O kadar emek veriyorsun ama karşılığı bu. O kadar kırık kı kalbim, anlatamam. Onu çok seviyorum, onun da beni sevdiğini biliyorum Lokum abla.

    • Lokum Abla

     13 Ağustos 2014 at 18:32

     Tekrar Merhaba Pınar,

     Derslerinin iyi olmasına çok sevindim. Şu anda hayatınızın dönüm noktasındasınız. Birkaç ay sonraki sınav hayatınızın gidişatını belirleyecek. Bu sebeple sevgilinin bu tür ruhsal değişimler yaşamasını normal görüyorum. Sen onu bir süre arama (10 – 15 gün kadar). Gidişata bak bakalım. Eğer sana geri dönüş yapmazsa o zaman bir plan yapabiliriz. Ama şu anda sakin olup, derslerine odaklanıp beklemeni tavsiye ediyorum.

     Eğer Haziran ayı geldiğinde erkek arkadaşın sınavı kazanıp gider ve sen kazanamazsan asıl ilişkiniz o noktada kopar. Hem de bir daha birleşmemek üzere. Elinden geldiğince kendini derslerine ver, bu şekilde hem aklını meşgul etmiş olursun, hem de onunla yaşayacağın gelecek için yatırım yapmış olursun.

     • Pınar

      15 Ağustos 2014 at 15:44

      Çok haklısınız. Söylediklerinizi dinleyip derslerime daha fazla çalışacağım. Zaten kendisiyle en son 3 gün önce konuştuk. Beni istemediğini söyledi ama ben onun beni çok sevdiğini biliyorum. Umarım herşey ikimiz için de güzel olur. İlginiz ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

 14. Tuana

  15 Ağustos 2014 at 16:20

  Acaba bana da yardımcı olur musunuz? Canım çok yanıyor. Erkek arkadaşımla ayrıldığımızın üzerinden tam 3 hafta geçti ama benim hala onu unutamıyorum, onu geri istiyorum.

  Erkek arkadaşımın Facebook şifresi biliyordum. O, benim şifreyi bildiğimi bilmiyordu ama. Ben bunun Facebook mesajlarını kurcalarken bir kıza, “senden hoşlanıyorum” yazmış olduğunu gördüm. Üstelik ilişkimiz devam ederken. Kız ona ters cevap verince bu da kızdan uzak durmuş. Ben bunu öğrendiğimde beynimden vurulmuşa döndüm.

  Sonra onunla buluştuk, ben onun kıza yazmış olduğu mesajı gördüğümü söyledim. Kavga ettik. Bir birimize bağırdık. Hatta ben ona küfür bile ettim. 1 hafta sonra dayanamayıp ona mesaj attım. O da “benden uzak dur, salça gibi üzerime yapışma” diye geri mesaj atmış. Sonra özür dileyen bir başka mesaj daha attı ve bana mutluluklar diledi.

  Facebook’undan silmemiş beni. Telefon numaram da var onda. Ne zaman dışarı çıksam hep karşılaşıyoruz. Nefes alamıyorum onu görünce. Arkadaşlarından öğrendiğime gore bir kız ile takılıyormuş. Bir başka kıza da asılıyormuş. Ayrıca kendisinden yaşça oldukça küçük bir kızın da peşindeymiş.

  Geçen gün yine karşılaştık. Yanında kız arkadaşı vardı. İlişkilerini iyice gözüme gözüme sokmaya çalıştı. Ben de ona mesaj attım, “hep benim olduğum yerlere geliyorsun, kendini bana farkettirmeye çalışıyorsun” diye. O da, “ne saçmalıyorsun, kendini birşey sanma” diye geri mesaj göndermiş.

  Onu hala çok seviyorum. Acaba sizce bana geri dönme olasılığı var mı?

  • Lokum Abla

   15 Ağustos 2014 at 16:26

   Merhaba Tuana,

   Erkek arkadaşının başka bir kıza olan ilgisini öğrendiğinde verdiğin tepki gayet normal. Ama burada yaptığın en büyük hata ilişkiyi bitiren taraf olmana rağmen, ilk arayan tarafın da yine senin olmandır. Yanlış anlama ama anladığım kadarıyla eski erkek arkadaşın, ayran gönüllünün teki. Her gördüğü kızın peşinden koşan, kızları oyuncak gibi gören bir erkek. Bu tip erkekler hayatlarında sürekli heyecan ararlar.

   Kendini geri çekip, gizemli bir hava vermen bu adamı sana karşı meraklandıracak ve bir süre sonra ondan artık hoşlanmadığını düşünerek seni aramaya başlayacaktır. Ama burada yapman gereken en önemli şey sabırlı olmak ve ona sanki hayatta yokmuş gibi davranmak, ayrıldıktan sonra da yaralarını çabuk sardığını göstermektir. Onu ne olursa olsun sakın arama canım.

 15. İpek

  15 Ağustos 2014 at 23:45

  İnsanın okudukça kendi hikayesini de yazası geliyor. Erkek arkadaşımla ayrılalı 1 ay oldu. Ama ayrıldıktan sonra defalarca konuştuk ve bir çok kez mesaj attık birbirimize. Bir keresinde aradım onu ve tam onunla yüzyüze konuşmak istediğimi söyleyecekken o söyledi. Buluşmak için gün ayarlandı ve ben buluşma yerine gittim. Ama ona mesaj attığımda işinin çıktığını ve gelemeyeceğini söyledi.

  Aradan 2 ay geçti, bir gece mesaj atmış “özledim, buluşalım mı?” diye. Bende yine tamam dedim. Çünkü tek istediğim onunla yüzyüze görüşmekti. Birbirimizi görürsek özlediğimizi anlarız ve yeniden başlarız sanıyordum. Sonra yine gittim buluşma yerine ve ona mesaj attım. O da işte olduğunu ve ancak işten sonra buluşabileceğimizi söyledi. Aslında ben ona daha önceden buluşma saatini söylemiştim, biliyordu. Dolayısıyla çok sinirlendim. Sonra ona mesaj attım ve bir daha bana mesaj atmamasını söyledim.

  Şimdi 1 aydır konuşmuyoruz. Facebook profilinden takip ettiğim kadarı ile bir başka ilişkisi olmadı. Ayrıca sürekli hüzünlü şeyler paylaşıyor ve özlediğini yazıyor. Ben de bütün bunları üstüme alınıyorum ve onu çok özlüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Lokum abla

   16 Ağustos 2014 at 12:33

   Merhaba İpek,

   Hangi sebeple ayrıldınız bilemiyorum ama erkek arkadaşının biraz psikolojisi bozuk sanırım. Senden bir daha randevu istediğinde mesajına cevap verme. Randevusunu kabul etme.

   Facebook’da o istediği kadar hüzünlü, acıklı şeyler paylaşsın sen hiç yorum yapma ve karşılığında sen hiç ama hiç acıklı sözler ya da şarkılar paylaşma.
   Bir süre daha müdahale etmeden onu Facebook’dan izle (10 gün kadar). Sonra kendi arkadaşlarınla eğlenirken çekilmiş harika fotoğraflarını yayınla kendi Facebook hesabından. Ondan sonra sana olan ilgisi nasıl artıyor gör bakalım :)

 16. Esra

  16 Ağustos 2014 at 00:14

  Sevgilimden ayrılalı tam 10 gün oldu. Aslında ilişkimizde çok uzun süreli değildi. Yaklaşık 20-25 gündür sevgiliydik. Ama tanışıklığımız çok daha eskidir. Bu daha önce askerdeyken de teklif etmişti bana ama ben asker psikolojisini kaldıramayacağım için kabul etmemiştim o zaman. Daha sonra bu askerden geldi. Biz görüşmeye, beraber vakit geçirmeye başladık ve bir anda sevgili oluverdik. Neyse, geçmişi boşverelim şimdi.

  Ailem ilişkimi biliyordu. Çünkü ciddi düşünüyorduk. Ben ona çok bağlanmıştım gerçekten. Beraber olmadığımız her an ya telefonda konuşuyorduk ya da mesajlaşıyorduk. İlişkimizde herşey yolunda giderken bu beni 1 gün boyunca ne aradı, ne de bana mesaj gönderdi. Tabii ben biliyordum işte yoğun olduğunu, işten gelince de yorgun olduğu için hemen yemek yiyip yattığını. Ama insan uyanınca da aramaz mı hiç. Saatler geçtikçe ben artık dayanamaz hale geldim ve ona ilişkimizin bittiğini yazan bir mesaj gönderdim. Tam 3 saat sonra o da bana geri mesaj gönderdi. Mesajında, daha önce kontörü olmadığını, daha şimdi kontör alabildiğini yazmış. Bir de, “senin konuşma anlayışın bu mudur?” diye kızmış.

  O öyle yazınca inanın o kadar pişman oldum ki yazdıklarıma, anlatamam. Sonra ben hiç cevap vermedim onun yazdıklarına. Üstünden 1 geçtikten sonra mesaj attım, “ne yapıyorsun, nasılsın?” diye. O da, “sonra konuşuruz” diye geri cevap yazdı. Ben dayanamadım ona mesaj attım, “kalbinde bana yer var mı?” diye. O da, “yok Esra, bunca olan şeyden sonra kalbimde sana yer yok” diye cevap yazdı. İşte o an tüm dünya başıma yıkıldı.

  Ben yaptığımın cezasını çekiyorum ama çok pişmanım ve onun bana geri dönmesini istiyorum. Ayrıca bilmeniz gereken birşey daha var, bunun samimi olduğu kız arkadaşları var. Acaba onlar mı bunu bana karşı fişeklediler? Kendisi çok duygusal bir insandır. Sizce onu bana geri döndürmek için ne yapabilirim?

  • Lokum abla

   16 Ağustos 2014 at 12:27

   Merhaba Esra,

   Aslıda sevgilin sana bir gün mesaj atmadı diye ona kötü şeyler yazman doğru olmamış. Üstelik eski sevgilin eli boş gönlü hoş bir erkek de değil. Çalışıyor…
   Bir defa sen aklından şu “telefon sevgililiği”ni bir çıkar. Bazı çiftlere bakıyorum affedersiniz tuvalete giderken bile “aşkım tuvalete gireceğim” diye haber veriyor. Ayrı yerlerdeyken bile her an konuşmak, ilişkiyi kısa sürede tüketir. Ayrılıklar çabuk gelir.

   Bunun haricinde, erkek arkadaşın da durumu abartmış biraz. Bir mesaj için bu kadar bozulup gemileri yakması doğru değil. Belli ki o senin pişmanlığını anladı ve seni süründürmek istiyor. Bir araya gelip, iletişim kurmayı dene. Ama şu telefonu aradan çıkar. Ona naz yaptığını, onun da hemen tepki verdiğini belirt. Eğer sana yüz vermiyorsa başka bir yol deneyelim.

   • Esra

    16 Ağustos 2014 at 12:43

    Lokum abla, bu önceden böyle biri değildi. Haklısın, çok üstüne gitmiş olabilirim ama o mesajı yazmadan önce ablama arattım, onunla konuştu. Yeni uyanmış ama ablama beni hiç sormamış. Ben burada ölüyorum, o beni hiç merak etmiyor. O beni sormayınca ben de bir anlık öfkeyle yazdım. Şimdi ben ne yapabilirim? Acaba bunun o kız arkadaşları mı neden oldu benden uzaklaşmasına?

    Bu, o kız arkadaşlarına hiç toz kondurmuyor bile. Bunlar grup gibi birşeylermiş. Hadi onu geçtim, ben ona hiç ters birşey diyemeyecek miyim? Hep böyle kaçacak mı? Beni anlaması gerekirken, o benden kaçmayı tercih ediyor.

    • Lokum abla

     16 Ağustos 2014 at 19:22

     Tekrar Merhaba Esra,

     Unutmamalısın ki, değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. Senin de dediğin gibi insanların bir günü bir gününe uymayabilir. Seni aramıyorsa belki o gün konuşmak istememiş bile olabilir. Sevgili olmak demek günün belirli saatlerinde, rutin bir şekilde birbirinizden haber alacaksınız demek değildir. Eğer biraz sakinleşirsen ve “o olmadan da ben Esra’yım, hayatıma devam edebilirim” diyebilirsen (bu şekilde davranırsan) herşey daha farklı olacaktır.

     Şimdi bir düşün. Sevgilin seni bir defa aramadı ya da mesaj göndermedi diye meraktan çıldırıyorsun. “Acaba neden aramadı?”, “Acaba birşey mi var?” diye. Sırf sevgilin rutin bir olayın dışına çıktı diye telaşlanıyorsun. Peki aynı şeyi sen neden ona yaşatıp onu telaşa sokmuyorsun?

     • Esra

      16 Ağustos 2014 at 19:35

      Ah ahh, iş işten geçmiş artık Lokum abla. Bu saatten sonra ne onun bana faydası olur, ne de benim ona. Neden diye sorarsan, Facebook profiline, “Ne sevgiliyiz ne arkadaş, birbirini çok iyi tanıyan iki yabancıyız!” yazmış. Bu yazıdan sonra artık birleşmemiz mümkün görünmüyor. Ben de artık daha fazla zorlamayacağım. Çünkü böyle yaptıkça kendime zarar vermekten başka birşey geçmiyor elime.

      • Lokum abla

       16 Ağustos 2014 at 19:42

       Hiç öyle olumsuz düşünüp, bu umutsuzluğunu (negatif tavrını) ona da yansıtma canım. Eğer seni tamamen silip atsaydı sana üstü kapalı mesaj da göndermezdi Facebook profilinden. Ama sen onu hiç önemsemiyor gibi yapıp bu yazdıklarını sessizce izle. Sakın cevap verme ya da bir sözle gönderme falan yapma. Facebook’dan silme ki, hareketlerini izleyebil. Bu aralar paylaşımda falan da bulunma sakın. Bir süre senden haber alamasın. Ortak arkadaşlarınızı da tembih et, seninle ilgili bir haber vermesinler ona. Biraz gizeme bürün ve olanları izle.

 17. Ayşe

  18 Ağustos 2014 at 15:14

  Biz ayrılalı tam 1,5 ay oluyor ama inanın hala canım çok acıyor. Uzun süreli bir ilişki değildi ama beraber büyüdüğüm, çok alışık olduğum biriydi. İlk 1 ay içerisinde saçma sapan şeylerden dolayı ona 2 kez “bitti bu iş, ayrılalım” dedim. O da, “bana bir daha bitti dersen sen düşün” dedi ve öyle oldu, ben düşünüyorum şimdi.

  Ne yaptıysam ikna edemedim. Benimle yüzyüze konuşmayı bile kabul etmiyor. Zaten 20 gündür hayatında başka biri var. Beni en çok üzen onun için bu kadar kolay vazgeçilebilecek biri olmak. Madem öyleydi bunu bana yapmamalıydı biz çok yakın iki arkadaştık, ailelerimiz çok yakın dosttu. Ben şimdi hem sevdiğim adamı, hem de dostumu kaybettim.

  29 yaşındayım ve şunu anladım, hayatta kimseye güvenmeyeceksin. Erkek erkektir. “Bizim mazimiz var, o beni kesinlikle incitmez” dedim. Ama bana şu yaşıma kadar en büyük zararı o verdi. Anlamadın, dinlemeden bana çok ağır konuştu. Bana, “bu işin sonu yok anlıyor musun? Sen bana daha 1 aylık ilişkide ağzına geleni sayıyorsun, ben bunun sonunu düşünemiyorum” dedi ve gitti…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook